admin On Czerwiec - 27 - 2013

Postęp technologiczny nie ominął branży fotograficznej. W ostatnich latach zmieniło się w niej bardzo dużo. Obecnie na rynku dostępne jest tyle rodzajów sprzętu, że może to przyprawić o zawrót głowy tych, którzy zastanawiają się: jaki aparat cyfrowy wybrać?

Wybór jest naprawdę ogromny. Nie chodzi tu tylko o różne marki, zakres cenowy i jakość produktów – klientowi proponowane jest kilka różnych rozwiązań. Wystarczy zerknąć na asortyment sklepów internetowych zajmujących się fotografią (np. www.nokaut.pl/aparaty-cyfrowe/), aby złapać jako takie rozeznanie i poznać typy aparatów cyfrowych.

Przez wiele lat podejmując decyzję o wyborze aparatu cyfrowego należało rostrzygnąć albo na korzyść lustrzanki (dla fotografów z ambicjami arstystycznymi), albo na korzyść kompaktu (dla osób ceniących wygodę i szybkość). Jednak sprawy się nieco skomplikowały. Rozwój technologii pozwolił udoskonalić światłoczułe matryce stosowane w cyfrówkach. To z kolei zapoczątkowało erę kompaktowych aparatów cyfrowych oferujących na tyle dobrą jakość, iż stały się one alternatywą dla półprofesjonalnych użytkowników.

To nie wszystko. Wśród kompaktowych cyfrówek wyłoniły się grupy o różnych gabarytach: dla poszukujących wygody i mobilności tworzy się małe, kieszonkowe wręcz modele o ograniczonych możliwościach, słabym obiektywie, stawiające na tryb auto; osoby chcące poćwiczyć się w fotografii znajdą większe kompakty, z jaśniejszymi obiektywami oraz możliwością zmiany ustawień; są też kompaktowe superzoomy z teleobiektywami pozwalającymi robić nawet 30-krotne zbliżenia. Sytuację pogmatwało jeszcze bardziej wprowadzenie do sprzedaży bezlusterkowych aparatów cyfrowych z wymienną optyką, które stały się pomostem między lustrzankami a kompaktami.

Wybór odpowiedniego aparatu nie jest sprawą prostą. Przede wszystkim nie należy kierować się modą, ani kryterium cenowym. Wyższa cena sprzętu nie oznacza, że będzie on lepiej dopasowany do naszych potrzeb. Aparat powinien odpowiadać naszym oczekiwaniom. Dlatego osoby preferujące łatwość obsługi, przedkładające tryb automatyczny nad ręczne dobieranie parametrów zdjęcia, nie powinny sięgać po lustrzanki – to sprzęt dający wiele możliwości, ale też drogi i nieporęczny. Do sporadycznych zastosowań artystycznych może wystarczyć zaawansowany kompakt lub bezlusterkowiec z wymienną optyką. Z kolei dla tych, którzy po prostu chcą udokumentować wakacje, rodzinną imprezę czy inne wydarzenia, dobrym rozwiązaniem będzie kompaktowa cyfrówka – poręczna, szybka i potrafiąca zaskoczyć możliwościami.

Zostaw komentarz