admin On Sierpień - 22 - 2013

W kwietniu 2014 roku firma Microsoft wycofa się z serwisu wspierającego użytkowników pracujących na komputerach z systemem operacyjnym Windows XP. Odejście do historii najpopularniejszej wersji systemu operacyjnego na PC nie oznacza jednak śmierci Windows.

Windows 8, który miał premierę na jesieni 2012, zbiera jak na razie umiarkowanie przychylne recenzje (mimo kilku sporych kontrowersji związanych m.in. z prywatnością użytkowników).

Nowe życie popularne „okienka” powinny mieć choćby na tabletach. Mimo że w tej kategorii Windowsy zajmują dopiero 3 miejsce (po iOS i Androidzie), to coraz więcej użytkowników zaopatruje się w urządzenia przenośne wyposażone właśnie w system operacyjny Microsoftu. Ekspansję blokuje jak na razie niewielka liczba aplikacji działających na Windowsach. Tablety z Windows 8 nie posiadają choćby aplikacji Facebooka – najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie czy największych serwisów rozrywkowych i newsowych takich jak HBO GO czy Watch ESPN, z których korzystają użytkownicy za Oceanem. Facebook na mobilnych urządzeniach z Windowsami ma się podobno pojawić już wkrótce, ale szczegółów jak na razie brak.

Mimo trudnych początków w drugim kwartale nieznacznie wzrosła liczba użytkowników Surface – tabletu wyprodukowanego przez firmę założoną przez Billa Gatesa. Tablety z Windows ma w tej chwili około 2 milionów osób, co oznacza 4,5 procenta rynku.

Wprawdzie wiele sklepów online oferuje znaczne obniżki przenośnych urządzeń wyposażonych w ten system operacyjny, ale producenci mobilnych urządzeń nie tracą nadziei w potencjał flagowego dzieła giganta z Richmond. Wciąż są przesłanki za tym, że rynek tabletów z Windows 8 czeka świetlana przyszłość.

Po pierwsze osoby używające komputerów w pracy do interfejsu Windows są już przyzwyczajone. Mimo wielu innowacji, które w porównaniu z poprzednimi generacjami przyniosło Windows 8, wiele funkcji pozostało niezmienionych. W związku z tym w wielu firmach planuje się wymianę komputerów z Windows XP na tablety z Windows 8. Wygląda na to, że przyszłość komputerów w miejscu pracy to nie maszyna stacjonarna ani nawet laptop, tylko tablety z systemem operacyjnym Microsoftu.

We wrześniu na rynek wejdzie wyprodukowany przez Nokię tablet z Windows. Na temat tego urządzenia wiadomo jednak wciąż niewiele. Nową maszynę firma pokaże prawdopodobnie podczas konferencji Nokia World pod koniec września.

4 Responses so far.

 1. Mental and physical activity, socializing and interaction with otheres are such important factors in keeping up morale
  and healthy living. It’s a free application that integrates all the
  best of search into one asy to access, easy to install, and easy to use application.
  Hoow to Confront Turnaround: State simply and clearly, ‚It
  seems like you’re trying to change the subject.

 2. KacperStc pisze:

  wiele osób przekonywało mnie ze win 8 to badziew i się do niczego nie nadaje że to szmelc itd. lecz poczytałem troszkę i okazało się że to po prostu bujdy rozprzestrzeniane przez dzieci które idą za modą hejtu wszystkiego nowego co wchodzi i czego nie rozumieją :/ Obecnie posiadam Pc z win 8 i tablet a także telefon z Windows phone

 3. KacperStc pisze:

  wiele osób przekonywało mnie ze win 8 to badziew i sie do niczego nie nadaje że to szmelc itd. lecz poczytałem troszke i okazało sie że to po prostu bujdy rozprzestrzeniane przez dzieci które idą za modą hejtu wszystkiego nowego co wchodzi i czegą nie rozumieją :/ Obecie posiadam Pc z win 8

 4. KlasterLublin pisze:

  Artykuł ogromnie ciekawy. Pozdrawiam, Klaster z Lublina

Zostaw komentarz