admin On kwiecień - 1 - 2010

Tutoriale. W dzisiejszych czasach jest to e-biznes, który rozwija się bardzo szybko i staje się coraz bardziej popularny, w głównej mierze dzięki szybkiemu rozwojowi nowych technologii i Internetu. Tutoriale, czyli materiały szkoleniowe na dany temat podbijają platformę internetową dając ich odbiorcom szybki i wygodny sposób na zdobycie poszukiwanej wiedzy.

Istnieje kilka rodzajów tutoriali: pisane, screencasty (pismo plus zrzuty ekranu), videotutoriale, tutoriale opierające się wyłącznie o lektora (bez obrazu) oraz różnego rodzaju prezentacje, które są pochodną wcześniej wymienionych.

Tutoriale pisane z załączonymi zrzutami ekranu oraz videotutoriale można uznać za najpopularniejsze, a tym samym na rynku jest ich największa ilość.

Kolejny podział to tutoriale płatne i bezpłatne. Zaczniemy od opisu tych drugich. Bezpłatne tutoriale to te, które możemy znaleźć np. na YouTube. Często są one pomocne, jednakże z reguły są słabej jakości i nie do końca wyczerpują interesujące nas zagadnienie. Godne polecenia są jednak darmowe videotutoriale zamieszczone na stronach Adobe. Są one stworzone przez profesjonalistów z konkretnych dziedzin i są sprawdzonym źródłem wiedzy. Natomiast są często niedoceniane przez szukających wiedzy gdyż znajdują się w sekcji Pomoc na stronach Adobe, a jak wiadomo ta sekcja kojarzy się głównie z długimi, nieprzyjaznymi użytkownikowi, pisanymi instrukcjami – nic bardziej mylnego, przynajmniej w przypadku strony Adobe. Jedyny minus to fakt, że instrukcje dotyczą głównie narzędzi, a nie pokazują np. przygotowania całego projektu od samego początku – a takie tutoriale, naszym zdaniem uczą właśnie najlepiej.

Pomimo istnienia bezpłatnej alternatywy to właśnie płatne tutoriale powinny przykuć naszą uwagę, jeżeli chcemy opanować np. narzędzia z pakietu Adobe (tyczy się to także programowania i innych dziedzin e-biznesowych). Istnieje wiele firm zajmujących się tylko przygotowywaniem materiałów szkoleniowych, ale godnych uwagi jest tylko kilka. Poniższy ranking został wytypowany na podstawie burzy mózgów naszego zespołu. Znajduje się w nim przeważająca liczba anglojęzycznych tutoriali a niestety tylko jedna polska alternatywa.

Na pierwszym miejscu niekwestionowanym zwycięzcom jest firma Lynda.com – dostarczająca materiały najwyższej jakości, prowadzona przez certyfikowanych specjalistów niemalże z każdej dziedziny powiązanej z Internetem oraz IT. Ich tutoriale odnośnie grafiki są według nas jednymi z najlepszych. Dostęp do tutoriali można zakupić w postaci abonamentu (począwszy od miesiąca do roku) lub kupując po prostu wybrany przez nas tematycznie tutorial. Warto pamiętać o tym, aby wykupić abonament lub daną pozycję w tzw. Wersji rozszerzonej a więc z plikami źródłowymi do projektu. Każdy z tutorili składa się z wielu części, których pewną ilość można obejrzeć przed zakupem.

www.lynda.com

Kolejny portal dostarczający tutoriale to kelbytraining.com. Firma Scott-a Kelby-ego – fotografa, projektanta, wielokrotnie nagradzanego autora ponad 30 książek o fotografii. Znaleźć można tutaj wiele ciekawych tytułów. Jednak powiedziałbym, że sposób prowadzenia zajęć jest mniej nowatorski niż tutoriale Lynda.com. Niemniej jest ot obowiązkowy nr #2.

www.kelbytraining.com

Total Training to kolejny portal gdzie znajdziemy materiały e-learningowe najwyższej klasy. Przed przejściem do Lynda.com pracował tutaj sam Deke McClelland, który jest jednym z wiodących twórców tutoriali.

www.totaltraining.com

VTC znalazł się na naszej liście, ponieważ ich tutoriale są nadal dobrym materiałem e-learningowym, są jednak trochę za bardzo w amerykańskim stylu „sprzed 15 lat” – jednym słowem staroświeckie. Czasem może się zdawać, że firma bazuje na starszych materiałach nie próbując się rozwijać.

www.vtc.com

TalentedPixie to firma brytyjska w przeciwieństwie do czterech poprzednich mających swoje siedziby w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli wolimy angielski brytyjski to te tutoriale na pewno przypadną nam do gustu. Jednak trzeba zaznaczyć, iż wybór w TalentedPixie jest mniejszy a same filmy instruktażowe są, krótsze i czasami skłaniają się bardziej do pokazania zasady działania jakiegoś narzędzia niż przepływu pracy przy danym projekcie.

www.talentedpixie.com

Polską alternatywą jest magazyn .PSD Photoshop, o którym informacje znajdziemy tutaj. Jest czasopismo poświęcone grafice komputerowej i innym zagadnieniom związanym z multimediami. Tutoriale są w formie screencastów – ale bardzo często znajdziemy dodatkowe materiały na płytach dvd dołączonych do magazynu (darmowe Stocki, pliki źródłowe, tutoriale w formie video itp.) Pomimo szerokiego zakresu poruszanych tematów warto zajrzeć chociażby na stronę do strefy z darmowymi artykułami, aby przekonać się czy odpowiada nam styl, w jakim są przeprowadzane tutoriale.

www.psdmag.org

Ostatnia stroną, która według nas jest warta polecenia to – deke.com – prywatna strona wspomnianego już wcześniej instruktora Deke’a McClelland’a. Zamieszcza on dużo ciekawych materiałów szkoleniowych nawet zanim zostaną one wydane przez Lynda.com (np. seria Photoshop Top 40).

deke.com

Jeżeli myślicie, że w powyższej liście brakuje firm dostarczających tutoriale e-learningowe piszcie do nas lub komentujcie, a na pewno uaktualnimy listę.

One Response so far.

 1. Оригинальные таблетки Плавикс (Plavix) исключительно производства компании SANOFI (Франция -54, rueLaBoétie-F-75008 Paryż-Francja) по цене 360 гривен за одну
  упаковку №28 (28 таблеток содержащих 75 мг.
  Клопидогреля). Все упаковки медпрепарата герметично закрыты и обязательно имеют водяной знак
  компании производителя SanofiAventis (Санофи Авентис)
  на обратной стороне контейнера.
  Есть также возможность делать поставки медицинского
  препарата Plavix в упаковках с большим количеством таблеток , например 84-х
  штучные боксы содержащие те же таблетки (№84 -75 mg) и в этом случае
  цена на них может быть немножко ниже так как партия приравнивается к более
  оптовой плавикс купить.

  Плавикс (Plavix) на рынке медпрепаратов Украины
  plavix плавиксНа сегодняшний день существует огромная и коррупционная сбытовая сеть препарата Plavix в Украине, проходя через которую, одна пачка Плавикс способна рекордно набирать в цене до 400% от ее первоначальной стоимости из-за такого
  большого количества участников в иерархии коммерческой
  цепочки, а также из-за жажды наживы на наших с вами бедных соотечественниках.
  Наша же цель зарабатывать (а это исключительно коммерческий проект) на обороте от реализации этого медпрепарата, давая таким образом
  возможность человеку на право выбора между покупкой и доставкой Плавикс через наш сервис в интернете, со всеми возможными
  и удобными опциями, либо возможность
  личного посещения одной из европейских стран и проделывания всей процедуры закупки этого
  препарата непосредственно заграницей (о выгоде этих двух вариантов мы поговорим
  в разделе цена). Однако в том или
  ином случае мы предоставляем больному воспользоваться возможностью прохождения лечения с применением именно настоящего препарата PLAVIX, а не использования
  каких либо заменителей или смесей, которые вынуждены употреблять в своем лечении пациенты
  из-за чудовищной стоимости этого препарата
  в Украине. По этому, мы не будем приводить
  на этой страничке медицинскую
  аннотацию о препарате и о его фармацевтических свойствах, т.к.
  эта информация общедоступна и ее можно найти — в любом медицинском учреждении
  или на любом медицинском портале.

  Плавикс ( Plavix ) — основные показания к применению плавикс купить
  глобальная профилактика атеросклеротических нарушений у больных которые перенесли
  инфаркт миокарда, ишемический инсульт, а также
  распространенные диагностированные заболевания всех периферических артерий;
  у пациентов с достаточно острым коронарным синдромом
  (ОКС) только без подъема такого сегмента как ST
  (стенокардия которая нестабильная) в возможной комбинации с ацетилсаллициловой кислотой;
  подавление активации тромбоцитов путем мощнейшего поливалентного антиагрегатного эффекта на тромбоциты пациента плавикс купить

  Для того что бы знать, что должно быть размещено на оригинальной упаковке Plavix и понимать как должна выглядеть оригинальная упаковка этого препарата
  от производителя, мы предлагаем
  вам посетить в интернете официальную страничку европейского медицинского агентства http://www.ema.europa.eu и в документе «Plavix:
  EPAR – ProductInformation» на страницах №42-45 легко ознакомиться с этой предоставленной и
  доступной информацией, на основании
  которой, вы сможете быть точно
  уверенными в подлинности
  приобретаемого препарата плавикс купить.

Zostaw komentarz